Ekologické hnojivá z kuchynského odpadu

Vedeli ste, že na hnojenie Vašich rastliniek môžete použiť aj odpad?  

Samozrejme nie akýkoľvek, myslím kuchynský! 

Dám ruku do ohňa že aspoň jednu z týchto potravín máte doma! 

Ak doma pijete kávu, tak kávový grunt určite nezahadzujte. Kávový grunt je bohatý na vápnik,  draslík, železo, horčík, chróm a aj fosfor. Vďaka týmto látkam zabezpečíte pre Vaše rastliny  správny rast a aj kvitnutie. Ako na to? Kávovú usadeninu posypte okolo rastlín a jemne zapracujte  do pôdy. Tip: Kávový grunt viete využiť aj ako bariéru proti slizniakom. 

Neviete čo s banánovými šupami? Aj tie využite pri hnojení. Sú bohaté na vápnik, fosfor a draslík.  Banánové šupy si nakrájame na menšie kúsky a zapracujeme do pôdy. Druhý spôsob použitia je  vyrobenie si výluhu. Ten si vyrobíme následovne: opäť si nakrájame na drobnejšie kúsky šupy,  dáme do pohára s vodou a 3 dni lúhujeme. Kúsky po 3 dňoch scedíme a výluhom polievame  izbové rastliny. Hnojivo je vhodné aj pre izbové rastliny.  

Práve ste si dorobili omeletu a zostali Vám škrupinky z vajíčok. Tiež ich nevyhadzujte, urobte si z  nich hnojivo! Na jemno nasekané škrupinky zapracujte do pôdy a nechajte ich vyživiť pôdu.  Škrupinky sú bohaté na vápnik, ktorý častokrát chýba zelenine. Mám pre Vás ešte jeden  škrupinkový tip a ním je, že sa dajú využiť aj pri boji so slizniakmi a bzdochami. Škrupinky opäť rozmixujeme a môžeme ich rozsypať na zem, okolo rastlín a aj na listy rastlín. Pre takýchto  škodcov škrupinky predstavujú porezanie sklom. 

A ak bojujete so škodcami, či s hnojením rastlín a všetok takýto odpad ste už stihli medzičasom  vyhodiť, tak pre Vás mám ešte zopár tipov.  

Ak Vám v záhrade rastie žihľava, využite ju aj na hnojenie. Zo žihľavy sa dá vyrobiť výborný žihľavový výluh a môžete ho používať opakovane.  

Recept: Žihľavu si nakrájajte na menšie kúsky a zaťažte na dne nádoby. Dolejte vodu a nechajte  lúhovať približne 3-4 týždne. Nenechajte sa odradiť silným pachom! Výluh scedíme a používame v  pomere 1:10 (roztok:voda).

Už asi každý domov je vybavený aromalampou alebo difúzerom. Ak máte doma esenciálne oleje,  aj tie viete využiť v záhrade. Silicami dokážete škodcov odohnať ale aj prilákať (muchy :)).  Rozmarínový olej je výborný repelent, mätový olej je výborný bojovník proti voškám. S plesňami si  poradí čajovníkový a tymiánový olej. Všetky olejčeky používame v pomere 10 kvapiek na 10 litrov  vody.  

Úplne na záver je dôležité si uvedomiť, aké rastlinky máme v záhrade vysadené. Vytvorte si v  záhrade bylinkový záhon – levanduľa, medovka, mäta, rozmarín, citrónová tráva či tymián. Všetky  bylinky majú svoju charakteristickú vôňu ktorá Vám škodcov odoženie. Okrem byliniek poznáme  aj kvety ktoré odpudzujú hmyz – tagates, nepeta, chryzantémy či margaréty.  

Držím palce s hnojením a v boji so škodcami!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *